מי אנחנו


“גנזים” אגודת הסופרים

מכון “גנזים” של אגודת הסופרים העברים בארץ ישראל הוא ארכיון הספרות העברית הגדול בעולם. נשמרים בו כ-800 אוספים ארכיוניים של סופרים, משוררים, מחזאים, הוגים, עורכים ואנשי עט מסוף המאה ה-19 ועד ימינו.
זהו אוסף מרכזי ענק ועשיר המשקף את היצירה העברית המודרנית ואת תולדות התפתחות התרבות והיצירה לצד היסטוריה של העם היהודי בארץ ובעולם. בין היוצרים שארכיוניהם נשמרים בגנזים י.ל. גורדון, שאול טשרניחובסקי, יוסף חיים ברנר, יהודה בורלא, לאה גולדברג, זלדה, יונה וולך, ז’קלין כהנוב, אבות ישורון ויונתן רטוש.

הארכיון הוקם בשנת 1951 על ידי אגודת הסופרים העבריים בארץ, ביוזמתו של הסופר והעורך אשר ברש. אחרי מותו נקרא המכון על שמו. הארכיון משרת קהל גדול של חוקרים, סטודנטים, אוהבי ספרות ושירה, עיתונאים ויוצרי קולנוע מהארץ ומרחבי העולם.

מטרת הקמת הארכיון הייתה לאסוף ולשמר את יצירותיהם של היוצרים העבריים שחיו ופעלו בעולם ובישראל. שמורים בו כתבי יד, מכתבים, מסמכים אישיים שונים ותמונות וגם אוסף הקלטות ייחודי. שמורים בו גם כתבי יד ומכתבים של סופרים שנספו בשואה ובהם דוד פוגל, הלל צייטלין ושמעון דובנוב. בגנזים נשמרים גם ארכיוניהם של סופרי יידיש ידועים ובהם צבי אייזנמן, מרדכי צאנין וגם ארכיונו החשוב של דוד הופשטיין שהוצא להורג בברה”מ לשעבר על ידי סטלין ב-1952.

החל משנת 2008 שוכן ארכיון “גנזים” בספריית “בית אריאלה” בתל אביב, לאחר שעיריית תל אביב יפו העמידה באדיבותה מקום מרווח ומודרני לחדר העיון המרכזי של הארכיון ולמגנזה שבה שמורים הארכיונים.
הארכיון פתוח לקהל בימים ראשון – רביעי בשעות 08:30 עד 15:00.
בימים אלה החל הארכיון בקטלוג וסריקת ארכיונים לטובת הציבור.